Predali ste v roku 2020 nehnuteľnosť?
Máte povinnosť podať daňové priznanie na daň z príjmov a zaplatiť daň?
V zmysle zákona o dani z príjmov paragraf 8 odstavec 1 písmeno b) je aj príjem z predaja nehnuteľnosti príjmom, ktorý podlieha zdaneniu alebo môže byť od zdanenia oslobodený po splnení určitých podmienok.
Váš príjem z predaja je od dane oslobodený
Daň neplatíte a ani nepodávate daňové priznanie
ak ste boli vlastníkom nehnuteľnosti min. 5 rokov.
1. Ako zistíte, či je váš príjem z predaja od dane oslobodený?
Pre zistenie doby pre oslobodenie je dôležité vedieť, kedy ste nehnuteľnosť nadobudli a kedy ste ju predali (ako dlho ste boli vlastníkom).
Momentom nadobudnutia vlastníctva je:
Teraz už viete zistiť, kedy ste nehnuteľnosť získali.
Čo sa považuje za moment predaja?
pričom rozhodujúci je vždy ten deň, ktorý nastal skôr. Nezáleží na tom, kedy kataster zapísal vlastníctvo vášmu kupujúcemu.
Čiže spočítate obdobie od kedy ste vlastníkom nehnuteľnosti do času, kedy ste prijali prvú platbu za predaj alebo podpísali kúpnu zmluvu.
Ak je to 5 a viac rokov daň neplatíte a ani daňové priznanie nepodávate.
Ak je o to menej ako 5 rokov Váš príjem oslobodený NIE JE a ste povinný podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu vo výške 19% a súčasne odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 14%.
Dôležité je správne určiť základ dane, teda sumu, z ktorej budete daň počítať. Tú si môžete výrazne znížiť o výdavky, ktoré Vám zákon povoľuje. A preto čítajte ďalej.
Ako je to s nehnuteľnosťou, ktorú ste zdedili?
Čo ak Vám nehnuteľnosť niekto daroval?
Ak ste predali nehnuteľnosť, ktorú Vám niekto daroval, darovanie od povinnosti platiť daň z príjmu oslobodené nie je. V tomto prípade sa postupuje podľa toho, kedy ste nehnuteľnosť darovaním získal a tiež ako dlho bol vlastníkom nehnuteľnosti ten, čo Vám ju daroval.
Základom pre určenie dane je suma, za ktorú ste darovanú nehnuteľnosť predali, avšak môžete si ju znížiť o hodnotu, za ktorú ste nehnuteľnosť získali ako dar.
Najprv teda musíte zistiť, či by bol darca v čase, keď vám nehnuteľnosť daroval, oslobodený od platenia dane z príjmov alebo nie.
Čo je výdavkom pre zníženie základu dane pri predaji darovanej nehnuteľnosti?
Ak by bol príjem z predaja u darcu oslobodený od dane (darca vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov), potom je výdavkom cena nehnuteľnosti zistená v čase darovania ( napr. znaleckým posudkom).
Ak by príjem z predaja u darcu nebol oslobodený od dane ( darca vlastnil nehnuteľnosť menej ako 5 rokov), výdavkom u predávajúceho je cena, za ktorú nehnuteľnosť nadobudol darca do vlastníctva.
2. Z akej sumy treba daň vypočítať?
Základom pre výpočet dane je suma, za akú ste nehnuteľnosť predali, teda Váš príjem. Túto sumu si však môžete znížiť o hodnotu, za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli a o hodnotu nákladov, ktoré ste vynaložili na technické zhodnotenie nehnuteľnosti (rekonštrukciu). Môžu to byť:
Toto však musíte riadne dokladovať. Kúpnu cenu, za ktorú ste nehnuteľnosť kúpili dokladujete kúpnou zmluvou alebo znaleckým posudkom v prípade darovania, či hodnotou uvedenou v darovacej zmluve. Výdavky na rekonštrukciu dokladujete bločkami a faktúrami.
Ak ste predali nehnuteľnosť, ktorú ste nadobudli na základe hypotekárneho úveru a máte povinnosť príjem z predaja zdaniť, odpočítať si môžete tiež úroky z úveru (nie celé splátky, len úroky!), poplatky za zrušenie úverovej zmluvy alebo poplatky za predčasné splatenie úveru, vedenie úverového účtu, zriadenie záložného práva.
3. Ako podať daňové priznanie
V prípade, že máte povinnosť podať daňové priznanie na daň z príjmu z prevodu nehnuteľnosti ( t.j. z predaja nehnuteľnosti ), budete vypĺňať tlačivo typu B , kde uvediete všetky svoje príjmy, teda aj tie zo zamestnania.
Príjmy z predaja nehnuteľnosti a výdavky k nim príslušné uvádzate v VIII. oddiele daňového priznania, tabuľka č. 3, riadok č. 2, stĺpec č. 1 Príjmy, stĺpec č. 2 Výdavky
Ak ste mali vlani len príjmy z predaja nehnuteľnosti ( nemali ste aj príjmy zo zamestnania), nemôžete si znížiť základ dane odpočítaním nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka alebo nezdaniteľnej časti základu dane na manžela/manželku.
Daňové priznanie za rok 2020 podáte najneskôr 31.03.2021 na príslušnom daňovom úrade a v tento deň musíte najneskôr aj zaplatiť daň. Z dôvodu mimoriadnych opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 sú obmedzené otváracie hodiny daňových úradov a je lepšie podať daňové priznanie elektronicky alebo poštou. Informácie si môžete overiť telefonicky na daňovom úrade podľa miesta svojho bydliska.
Ak je Váš príjem od dane oslobodený, daňové priznanie nepodávate. Ak však oslobodený nie je, podávate daňové priznanie aj v prípade, že vypočítaná daň alebo základ dane bude 0,- eur.
4. Ako zaplatiť zdravotné odvody
Údaje, ktoré ste uviedli v daňovom priznaní, zašle daňový úrad príslušnej pobočke zdravotnej poisťovne a tá následne vykoná sama ročné zúčtovanie poistného. V daňovom priznaní je "kolónka" - príjem z predaja nehnuteľnosti, takže zdravotná poisťovňa sa dozvie, aký ste mali z predaja nehnuteľnosti príjem.
Ročné zúčtovanie poistného vykoná zdravotná poisťovňa. Ak zdravotná poisťovňa zistí, že máte nedoplatok na poistnom, vydá výkaz nedoplatkov, kde okrem iného uvedie aj sumu dlžného poistného a termín, do ktorého máte poistné zaplatiť.
Viac informácií nájde Váš účtovník aj na stránke Finančnej správy
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti
Vypracovala : Ing. Adriana Hoferová, realitný poradca Reality Hofer
Vytvorené v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉRA
Tomawell s.r.o. © 2025
4 kroky k úspešnému predaju nehnuteľnosti