Prečo ceny nehnuteľností stále rastú?
30. 09. 2021

Prečo ceny nehnuteľností stále rastú?

V súčasnej dobe je na Slovensku stále nedostatok štandardných nehnuteľností na bývanie, čo spôsobil vysoký dopyt po vlastnom bývaní a nízka ponuka. Na vysoké ceny nehnuteľností má však vplyv viacero skutočností.

 

1. Nedostatočná ponuka nehnuteľností, hlavne bytov, spôsobuje, že o jednu nehnuteľnosť má častokrát záujem viacero kupujcich, čo pomáha držať ponukové ceny na vysokej úrovni.

Ponuková cena je tá, za ktorú sa nehnuteľnosť predáva, no transakčná cena je tá, ktorú napokon záujemca reálne zaplatí. V prípade rovnakých ďalších podmienok dôležitých pre predávajúceho (napríklad rýchlosť zaplatenia, čas na vysťahovanie, ... ), môže pristúpiť realitná kancelária alebo majiteľ nehnuteľnosti k tzv. licitácii, teda nehnuteľnosť predá záujemcovi, ktorý dá najvyššiu ponuku. V praxi to vyzerá tak, že na jednu nehnuteľnosť sa prihlási aj dvadsať záujemcov o obhliadku, z nich niekedy aj päť vyhovuje podmienkam predávajúceho. V takom prípade neexistuje iný spravodlivý kľúč pre výber kupujúceho. Ktorý záujemca dá viac, ten napokon nehnuteľnosť môže získať.

 

2. Nadhodnotená ponuková cena.

Niekedy však predajcovia zvolia vyššiu ponukovú cenu. Stáva sa tak vtedy, ak majú majitelia nehnuteľnosti prehnané očakávania a realitný maklér neodkomunikuje nastavenú cenu správne. Nadhodnotená ponuková cena vznikne aj vtedy, keď majiteľ alebo realitný maklér určí cenu tak, že ponukové ceny trhu navýši o 10-15%. Každá ďalšia nehnuteľnosť, ktorá prichádza na trh, má potom vždy vyššiu cenu. A rast cien sa zdá nezastaviteľný. Takéto umelo nafúknuté ceny však spôsobia len to, že o nehnuteľnosť napriek nízkej ponuke nie je veľký záujem, ba práve naopak, výsledkom môže byť spätné znižovanie ceny a predlžovanie predaja. 

 

3. Veľký dopyt po vlastnom bývaní je spôsobený aj dostupnosťou úverových prostriedkov a nízkymi úrokovými sadzbami, no vzhľadom na nedostatočnú ponuku nehnuteľností a nových developerských projektov, zostáva neuspokojený a ceny zostávajú vysoké.

Kombinácia týchto faktorov má za následok, že ceny nehnuteľností sa stále držia na vrchole. Očakáva sa, že pokým zostanú dostupné a lacné hypotéky a nenastane masívnejšia výstavba nových bytov, ceny sa budú držať stále na vyššej úrovni, prípadne budú oscilovať na úrovni +-10%. Ich pokles sa nepredpokladá.

V Prešove ročne chýba minimálne 500 nových bytov, aby sa dopyt po bývaní nasýtil. A výstavba stále zaostáva.

 

4. Na raste cien rodinných domov - novostavieb sa podpísala hlavne pandémia koronavírusu, ktorá spôsobila nárast cien stavebných materiálov. Ale nezanedbateľný je aj nárast cien pozemkov. Zvýšený záujem o výstavbu rodinných domov totiž vyčerpal ponuku pozemkov. Tých, ktoré sú vhodné a určené na výstavbu, je stále málo.

 

V prípade predaja aj kúpy nehnuteľnosti je potrebné sa poradiť o cene s odborníkmi na realitnom trhu, ktorí dokážu reálne zhodnotiť cenu nehnuteľnosti, aby boli obe strany spokojné. Vlastné bývanie tak nemusí byť len snom, no treba rátať s vyššou investíciou minimálne dovtedy, pokým sa ceny nehnuteľností neustália.

 

Ing. Štefan Hofer, RSc. , majiteľ realitnej kancelárie Reality Hofer

Reality Hofer
Autor: Reality Hofer

Realitná kancelária Reality Hofer je moderná realitná kancelária, ktorá ako jedna z prvých v Prešove začala pri predaji Vašich  nehnuteľností používať nové MODERNÉ SPÔSOBY PREDAJA a PREZENTÁCIE - videoobhliadku, homestaging, kompletné realitné služby, či realitnú poradňu pre širokú verejnosť. Pracujeme hlavne na doporučenie našich spokojných klientov, a tak sme sa stali

VAŠOU RODINNOU REALITKOU.

Volám sa Štefan Hofer a už viac ako 12 rokov vám pomáham pri predaji, či kúpe nehnuteľností v regióne Prešov. 

Viac o tom, ako som sa dostal k práci realitného makléra a k založeniu vlastnej realitnej kancelárie, si môžete prečítať v záložke

O mne

 

V roku 2013 som založil vlastnú realitnú kanceláriu, ktorá nesie moje meno. Postupne som vytvoril tím realitných maklérov, ktorých spájajú rovnaké hodnoty – profesionalita, pochopenie, ľudský prístup a ochota pomôcť. 

 

Prácu realitného makléra som povýšil z klasického sprostredkovania predaja na poskytovanie kompletných realitných služieb, ktoré s predajom súvisia.

Ročne sprostredkujeme predaj/prenájom cca 40 nehnuteľností. Priemerná doba predaja je 30 dní a 99% nehnuteľností sme predali za plnú požadovanú cenu.

Často ma žiadate o pomoc, či radu pri predaji, kúpe, investovaní do nehnuteľností, či riešení dedičských a stavebných konaní. A tak sa zrodil nápad vytvoriť pre vás túto Realitnú poradňu. Nájdete tu články, ktoré vám dajú odpovede na vaše otázky, či pomôžu v rozhodovaní. Či už predávate a kupujete prostredníctvom realitného makléra alebo len tak sami na vlastnú päsť.

Tieto rady odo mňa dostanete úplne zadarmo.

Rovnako aj eBook 4 kroky k úspešnému predaju nehnuteľnosti, ktorý si môžete nechať poslať mailom. Vytvorili sme ho hlavne pre tých, ktorí sa rozhodnú predávať nehnuteľnosť bez pomoci realitného makléra. Často totiž v súkromnej inzercii vidíme veľa chýb, ktoré pri samopredaji robíte, váš predaj sa potom predlžuje, znižujete cenu, stojí vás to priveľa energie, času a vystavujete sa zbytočnému riziku.

ebook_thinpaperback_795x1003

 

Mojim cieľom je, aby predaj vašej nehnuteľnosti prebehol rýchlo, bezpečne a za plnú cenu.

 

 

Ak sa Vám páči môj spôsob práce, rád pomôžem s predajom nehnuteľnosti aj Vám.

Pozrite si aj webstránku mojej realitnej kancelárie Reality Hofer.

 

stvorec_png

 

 

 

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

4 kroky k úspešnému predaju nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov