Dostali ste list z Finančnej správy?
01. 03. 2021

Dostali ste list z Finančnej správy?

 

Minulý týždeň mnohí naši zákazníci dostali list z Finančnej správy so žiadosťou o splnenie daňovej povinnosti na daň z príjmu. Týka sa to príjmu, ktorý mali z predaja nehnuteľnosti za posledných 5 rokov. Kým v minulosti Finančná správa nekontrolovala prevody nehnuteľností na iné osoby, dnes už to kontroluje. A tak každý, kto v rokoch 2016-2020 predal, alebo inak previedol nehnuteľnosť na inú osobu, obdržal zrejme v uplynulých dňoch list. V ňom Vás Finančná správa žiada o zjednanie nápravy, teda dodatočné podanie daňového priznania a zaplatenie dane. Zatiaľ s odpustením pokuty, či úrokov z omeškania.

 

Ak Vám teda taký list prišiel, neľakajte sa. Najprv musíte zistiť, či ste naozaj boli pri predaji svojej nehnuteľnosti povinný príjem zdaniť. Finančná správa totiž nemá údaje o tom akým, spôsobom ste nehnuteľnosť nadobudli, ako dlho ste ju predtým vlastnili, ... a teda je možné, že Váš príjem je od dane oslobodený.

 

Podrobný návod na zistenie, či ste povinný svoj príjem zdaniť, sme Vám aj pre tento rok opísali v článku Daň z príjmov pri predaji nehnuteľnosti v roku 2020. Rovnaké podmienky platili aj v rokoch 2016 – 2020, preto si ho dôkladne prečítajte.

 

Najdôležitejšou podmienkou pre zistenie, či ste od dane oslobodený, je vedieť, či ste nehnuteľnosť pred predajom vlastnili viac alebo menej ako 5 rokov.

  • Ak ste nehnuteľnosť pred predajom vlastnili menej ako 5 rokov a daňové priznanie ste po jej predaji nepodali a nezaplatili daň, hoci ste takú povinnosť mali, treba to urobiť teraz. V článku nájdete aj návod ako postupovať.
  • Ak ste nehnuteľnosť vlastnili viac ako 5 rokov, v čase jej predaja ste teda boli oslobodený od dane (rovnako ak ste predanú nehnuteľnosť získali dedením v priamom rade, ak ste ju darovali, ....), treba túto skutočnosť daňovému úradu písomne oznámiť.

 

Postupujte podľa presnej a zrozumiteľnej schémy, ktorú nájdete v liste a držte sa pokynov. V prípade otázok a pochybností sa môžete obrátiť na Finančnú správu telefonicky na čísle 048/4317 222. Všetky dôležité informácie zistíte aj na stránke Finančnej správy.

 

Vypracovala : Ing. Adriana Hoferová, realitný poradca Reality Hofer

Reality Hofer
Autor: Reality Hofer

Realitná kancelária Reality Hofer je moderná realitná kancelária, ktorá ako jedna z prvých v Prešove začala pri predaji Vašich  nehnuteľností používať nové MODERNÉ SPÔSOBY PREDAJA a PREZENTÁCIE - videoobhliadku, homestaging, kompletné realitné služby, či realitnú poradňu pre širokú verejnosť. Pracujeme hlavne na doporučenie našich spokojných klientov, a tak sme sa stali

VAŠOU RODINNOU REALITKOU.

Volám sa Štefan Hofer a už takmer 12 rokov vám pomáham pri predaji, či kúpe nehnuteľností v regióne Prešov. 

Viac o tom, ako som sa dostal k práci realitného makléra a k založeniu vlastnej realitnej kancelárie, si môžete prečítať v záložke

O mne

 

V roku 2013 som založil vlastnú realitnú kanceláriu, ktorá nesie moje meno. Postupne som vytvoril tím realitných maklérov, ktorých spájajú rovnaké hodnoty – profesionalita, pochopenie, ľudský prístup a ochota pomôcť. 

 

Prácu realitného makléra som povýšil z klasického sprostredkovania predaja na poskytovanie kompletných realitných služieb, ktoré s predajom súvisia.

Ročne sprostredkujeme predaj/prenájom cca 40 nehnuteľností. Priemerná doba predaja je 30 dní a 98% nehnuteľností sme predali za plnú požadovanú cenu.

Často ma žiadate o pomoc, či radu pri predaji, kúpe, investovaní do nehnuteľností, či riešení dedičských a stavebných konaní. A tak sa zrodil nápad vytvoriť pre vás túto Realitnú poradňu. Nájdete tu články, ktoré vám dajú odpovede na vaše otázky, či pomôžu v rozhodovaní. Či už predávate a kupujete prostredníctvom realitného makléra alebo len tak sami na vlastnú päsť.

Tieto rady odo mňa dostanete úplne zadarmo.

Rovnako aj eBook 4 kroky k úspešnému predaju nehnuteľnosti, ktorý si môžete nechať poslať mailom. Vytvorili sme ho hlavne pre tých, ktorí sa rozhodnú predávať nehnuteľnosť bez pomoci realitného makléra. Často totiž v súkromnej inzercii vidíme veľa chýb, ktoré pri samopredaji robíte, váš predaj sa potom predlžuje, znižujete cenu, stojí vás to priveľa energie, času a vystavujete sa zbytočnému riziku.

ebook_thinpaperback_795x1003

 

Mojim cieľom je, aby predaj vašej nehnuteľnosti prebehol rýchlo, bezpečne a za plnú cenu.

 

 

Ak sa Vám páči môj spôsob práce, rád pomôžem s predajom nehnuteľnosti aj Vám.

Pozrite si aj webstránku mojej realitnej kancelárie Reality Hofer.

logo_original_450x200_bez_pozadia_rh_vasa_rodinna_realitka

 

Stiahnite si zadarmo

4 kroky k úspešnému predaju nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov